Connect with us

All Conference

2021 NJAC Baseball All Conference, Sportsmanship and League Winners

The 2021 baseball season in the NJAC Conference has been like no other with Covid-19 shutdowns, lots of rain delays, and of course lots of awesome on-the-field play!  All the divisions have come together to name the League Champions, All Conference Players and Sportsmanship Award Winners.  *These selections were picked by the NJAC Conference.

American Division

Champion: Pope John
Sportsmanship: Morristown/Montville Tie

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Jack Findlay 12 Roxbury
Eric Schroeder 12 Delbarton
Jimmy Brennan 12 Pope John
Justin Bosland 12 Roxbury
Nate Pallotta 12 Pope John
Will Tierney 12 Pope John
Mike Bello 12 Pope John
Thomas Burns 12 Morristown
Ian Kaiser 10 Montville
Dom Bello 10 Pope John
Griffin Mills 10 Delbarton
Logan Rooney 12 Chatham
Justin Townsend 12 Randolph

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Anthony Gonzalez 12 Chatham
Ben Weber 12 Pope John
Paul Recchia 12 Randolph
Connor Dreyer 11 Delbarton
Aidan Watson 12 Morristown
Justin Ford 10 Roxbury
Conner Grotyohann 11 Pope John
Ryan Venezia 12 Delbarton
John Kowalczyk 12 Chatham
Dennis Moynihan 12 Chatham
Walter Sadowski 12 Delbarton
Matt Carey 12 Delbarton
Nick Buchman 11 Pope John

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOL
Miguel Ruiz Delbarton
Ayden Alexander Pope John
Jackson Willette Morristown
Beau Braun Roxbury
Nick Rusak Randolph
Johnny Jarvie Montville
Owen McClintock Chatham

Liberty Division

Champion: Hanover Park and Madison
Sportsmanship: Morristown Beard

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Carter Shipley 12 Madison
Jon Peterson 12 Hanover Park
Brendan Mariani 12 Madison
Mike Lagravenis 12 Hanover Park
Preston Fazekas 11 Pequannock
John Vanaria 10 Pequannock
Jordan Greenaway 11 Morristown Beard
Jeremy Levovitz 11 Morristown Beard
Max Oswald 11 Whippany Park
Dylan O’Donnell 12 Hanover Park
Trevor Smith 12 Hanover Park
Liam O’Hearen 11 Madison
Michael Lekas 11 Madison
Zach Taddeo 10 Madison

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Luka Evangelista 12 Madison
Colin Melvin 10 Madison
Mike Filippone 11 Hanover Park
Joe LoPinto 10 Hanover Park
David Farrell 12 Pequannock
Mike Melillo 11 Pequannock
Jackson Scully 11 Morristown Beard
Michael DeSantis 12 Morristown Beard
Hunter Morganroth 11 Whippany Park
Joe Geroldi 12 Whippany Park
Dom Rizzolo 12 Hanover Park
Aaron Morton 11 Morristown Beard
Sean Mariani 10 Madison
Jake Goldberg 12 Pequannock

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOLNAME SCHOOL
Nick Torsiello Pequannock
Robert Ferris Madison
Jay Heckler Whippany Park
Justin Tuli Hanover Park
Nico DiGrazio Morristown Beard

Colonial Division

Champion: Vernon
Sportsmanship: Hopatcong

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Tanner Rossi 12 Kittatinny
Justin Pecoraro 12 Vernon
Jake Klein 10 Vernon
Timothy Crum 12 Sussex Tech
John Kowalski 11 Vernon
Robert Baumann 12 Vernon
Jake Marchione 11 Morris Tech
Kevin Scymanski 12 Kittatinny
Nico Ingalls 11 Kittatinny
Matt Mihalik 11 Sussex Tech
Charlie Strelkoff 11 Morris Tech
DJ Springstead 12 Vernon
Ian Schmid 10 Vernon

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Gabe Donovan 12 North Warren
Hunter Kitchell 12 Vernon
Sam Tirone 11 North Warren
Dom Rocco 11 Morris Tech
Sean Hall 10 Sussex Tech
Andrew Baker 9 Sussex Tech
Evan Rodriguez 9 Kittatinny
Tyler Chodack 9 Kittatinny
Teylor Aeberli 11 Kittatinny
Derek Lazier 10 Vernon
Matt Rogers 11 Vernon
Zack Waschek 12 Vernon
Francesco Mastroeni 12 Hopatcong

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOL
Ryan McLachlan Vernon
Cody Sheerrer North Warren
Ty Eldred Kittatinny
Shane Chamberlin Sussex Tech
Scott Anderson MCVT
Peter Malizzi Hopatcong

Freedom Division

Champion: Jefferson
Sportsmanship: Hackettstown

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Matt Lemieux 12th Jefferson
Andrew Weber 12th Jefferson
Logan Kobis 12th High Point
Robbie Ford 12th Newton
Nick Struble 11th Hackettstown
Terryn Babcock 12th Wallkill Valley
Ryan Bongiorno 12th Lenape Valley
Tyler Ruban 12th Jefferson
Peyton Nolan 12th Newton
Matt Freda 10th High Point
Mike Crispino 11th Lenape Valley
Jack Young 11th Newton
Jack Urbano 12th Jefferson

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Brian Ramsay 12th Jefferson
Charlie Russell 11th Hackettstown
Sebastian DeLeon 12th Newton
Mike Novak 12th Jefferson
Mike Studnick 12th Jefferson
Mike D’Aconti 12th Hackettstown
Matt Sabato 9th High Point
Jason Kleinschmidt 12th Lenape Valley
Antonio Ciasullo 11th Wallkill Valley
Nate Do 11th Jefferson
Jack Kopera 10th Jefferson
Nick Curcio 12th Hackettstown
Daniel Lamlamay 11th Wallkill Valley

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOL
Stanton Maney Hackettstown
Aaron Rasmussen High Point
Jason Taylor Jefferson
Cameron Samiljan Lenape Valley
Brayden Nolan Newton
Josh Powers Wallkill Valley

Independence Division

Champion: Mountain Lakes
Sportsmanship: Dover

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Brian Dino 12 Morris Catholic
John Rigas 11 Boonton
Devin Russell 11 Mountain Lakes
David Horvath 11 Mountain Lakes
Matt Shuhet 12 Mountain Lakes
Luke Minter 12 Mountain Lakes
Danny Portas 12 Boonton
Cal Braga 12 Morris Catholic
Nick DePietro 11 Parsippany
Evan Stewart 12 Kinnelon
Christian Less 12 Kinnelon
Gavin Freda 12 Kinnelon
Anthony Cordaso 12 Parsippany
Jordan Ake 10 Dover

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
CJ Ricci 12 Boonton
Nick Shuhet 10 Mountain Lakes
Aidan Lavin 12 Morris Catholic
Alby Romano 12 Boonton
Kevin Preston 12 Parsippany
Andrew Vazquez 11 Parsippany
Matt Sienicki 11 Kinnelon
Zack Turko 11 Kinnelon
Cameron Rubenstein 12 Mountain Lakes
Armaan Grewal 12 Morris Catholic
Erik Haynes 12 Morris Catholic
Zach Cooper 11 Dover
Keith Hughes 10 Boonton
Nico Dunn 10 Mountain Lakes

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOL
Dillon Samek Boonton
Ryan Osterhoudt Morris Catholic
Nick Trapanese Kinnelon
Nick Nelson Mountain Lakes
Eric Maciag Parsippany
Brandon Megletti Dover

National Division

Champion: West Morris Central
Sportsmanship:Morris Hills

FIRST TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Christian Weippert 12 West Morris
Nick Durso 12 Parsippany Hills
Gabe Caso 11 West Morris
Leo Demm 12 Mount Olive
Ty Sallie 12 Parsippany Hills
Ryan Struble 12 Mount Olive
Matt McFadden 12 Mendham
Alex Dias 11 West Morris
Brian Bienus 11 Mount Olive
Tristin Jarvis 10 Sparta
Michael Scanlon 12 West Morris
Nish Patel 11 Parsippany Hills
Luke Dickerson 9 Morris Knolls
Jordan Leonard 12 Mount Olive

SECOND TEAM

NAME GRADE SCHOOL
Aidan Ruane 12 Morris Hills
Colin Kowalski 11 Sparta
Ben Seminara 12 Mendham
Brian Andersen 12 Mendham
Jacob Smith 12 Parsippany Hills
Nick Dotro 11 West Morris
Josh Brancy 9 Sparta
Gavin Lockwood 12 Mount Olive
Will Collins 12 West Morris
Kyle Russo 11 Morris Knolls
Vincent Licor 11 Parsippany Hills
Adam Bova 12 Sparta
Andrew Daghlian 11 Sparta
Dylan Onorevole 12 Mount Olive

HONORABLE MENTION

NAME SCHOOL
Andrew Richter Mendham
Aidan Kennedy Morris Hills
Matthew DeLoreto Morris Knolls
Matt Smith Mount Olive
Derek King Parsippany Hills
Travis Brancy Sparta
Alex DeSimone West Morris

George Muha has been covering high school sports since 2006. He feels high school scholar-athletes are the most important part of the community and highlighting their achievements on the field, in the classroom and within the community is his personal mission.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

37 + = 42

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Warren County CPA

Stretch Source

Phil Iossa - Loan Depot

Honda Guy Dave

i9 Sports

Gaynor Plumbing

Smythe Volvo

Clear Blue

Huntington Learning Center - Morristown

Pascarella Bros

Law Office of Mark A. Blount, LLC

Montella Dumpster Rental

Choyce Athletics

Jen Bassolino

Cimino & Filippone, LLC

Harbor One Mortgage - Michael Campanaro

Madison Escape Room

Tac-Ops

Jack's Landscaping & Escavating

Gorge Point Plumbing

Glastone Insurance Group

Atlantic College Planning

Richard Lattmann

Newton Nutrition Store

Brian Reilly

The Grove Gourmet Deli

The Orthopedic Institute of NJ

County College of Morris

Parisi Speed School of Morristown

Ivy Rehab

Modern Acupuncture

General Effects Of Image Hover Ultimate.

M. Scott Glove Repair

Montville Dental Associates

Einhorn Barbarito Law

Nicole Wickenheisser Realtor

Sussex Meat Market

Salon Di Panache

Fitness Grill

Anti Bully Squad

Thunder Lacrosse

Destination Athlete

First and Goal Sports

Pro PT & Training

F45 of East Hanover

Pro Image Bowling

Barefoot Rehab

Astute Academics

Planet Networks

Montville Dental Associates

McCarter's Towing

Christy Doyle

Delizia Pizza Kitchen

Pinnacle Athletic Training

Audi World of Newton

Volkswagen World of Newton

Toyota World of Newton

Subaru World of Newton

Massimo Chirichiello

Morris Elite

More in All Conference